Csipkebogyó

A csipkebogyó nevét –ami latinul kutyarózsát jelent– Caius Plinius, római polihisztor írótól kapta, miután egy veszett kutya harapásától megbetegedett katonát a csipkebogyó gyökeréből készült főzet meggyógyított. Az ókorban sokan csillapították köhögésüket −vagy illatosították leheletüket− a virág szirmaiból, mirhából és mézből készült cukorkákkal, ezeken kívül a megfázás, emésztési problémák és húgyúti fertőzések kezelésére is használták. Az előkelő római matrónák a fürdőzés után a csipkebogyó porrá zúzott szirmaival dörzsölték be a bőrüket, szemfestékükbe a csipkebogyóból kipréselt illatos olajat is belekeverték. A csipkebogyó termése, virága, levele és gyökere is jótékony egészségügyi hatásokkal rendelkezik.

Gyógyhatásai

A csipkebogyó nagy mennyiségben tartalmaz antioxidáns polifenolokat (pl. tanninok, flavonoidok), karotinoidokat, alma-, nikotin- és citromsavat, szénhidrátokat, cinket, rezet, vasat, magnéziumot, rostokat, valamint folsavat, A-, B1-, B2-, P-, és K-vitaminokat. Szerteágazó jótékony hatásait jelentős részben kiemelkedően magas C-vitamin-tartalmának köszönheti, a csipkebogyóban ugyanis lényegesen több található ebből a nagyon fontos vitaminból, mint például a citrusfélékben.

Pontosabban, 100 gramm nyers csipkebogyó 426 mg C-vitaminnal büszkélkedhet. Figyelembe véve, hogy egy átlagos felnőtt napi minimum szükséglete kevesebb, mint 100 mg, ez igencsak tekintélyesnek mondható. A betegségmegelőzéshez ajánlott 500-1000 mg is könnyen pótolható a csipkebogyó segítségével. Ráadásul, megvannak benne mindazon tápanyagok, amelyek fokozzák a C-vitamin hasznosulását és hatékonyságát.

Ez az egyik oka annak, hogy kiváló általános immunerősítő, javítja az érfalak állapotát, segít megelőzni, illetve gyógyítani a szív- és érrendszeri megbetegedéseket. Mivel gazdag flavonoidokban, a csipkebogyó –gyümölcsének és leveleinek− rendszeres fogyasztása szabályozza a koleszterinszintet és a vérnyomást, valamint normalizálja a vérkeringést ezzel is csökkentve a keringési rendellenességek kialakulásának kockázatát.

A csipkebogyó mérsékli a stresszt, ösztönzi a csont- és a kötőszövetek képződését. Vitalizál, enyhíti a fáradtságot, mérsékli a pollenallergia tüneteit. C-vitamin tartalma mellett antibakteriális hatása is hozzájárul ahhoz, hogy a csipkebogyóval kezelhetők a különböző gyulladások és fertőzések (húgyúti panaszok), valamint a légúti megbetegedések: a megfázás, az influenza és a köhögés. Védi a májat, késleltetheti a zsírmáj kialakulását.

Hatékony antioxidáns, semlegesíti a bőr korai öregedésével, valamint a rákos elváltozások megjelenésével kapcsolatba hozható szabad gyököket. A csipkebogyó szabályozza a pajzsmirigy működését, sikerrel alkalmazható az oszteoartritisz (degeneratív ízületi gyulladás) és a reuma miatt jelentkező fájdalmak enyhítésére. Vízhajtó hatása, valamint a gyümölcsének héjában található pektin –székletszabályozó hatóanyag− fokozza a szervezet természetes méregtelenítő folyamatait, elősegíti a toxinok kiürülését. Lazítja a lemerevedett izmokat, megszünteti a görcsös hasfájást, megelőzi a felvizesedést és a vesekövek megjelenését, a csipkebogyó leveléből készült tea hatásos gyógyír emésztési bántalmakra. Fogyókúrára is használható, a csipkebogyó magja ugyanis gazdag az antioxidáns és antibakteriális hatása mellett a zsíranyagcserét felgyorsító, a hasi zsír eltüntetésében is hatékony tilirozidban. Szabályozza az inzulin- és a vércukorszintet, csökkenti a szervezetben a gyulladásokat, ennek köszönhetően a csipkebogyó a cukorbetegség kezelésében és megelőzésében is szerepet kaphat.

Mit mond a tudomány?

A koppenhágai Gentofte korház szakemberei a csipkebogyó magjából és a gyümölcs héjából készült őrlemény hatásait vizsgálták. Kilencvennégy, a csípőt és térdet érintő oszteoartritiszben szenvedő beteget vontak be a hat hónapig tartó kutatásba. Ennek során negyvenhét beteg három hónapig napi öt gramm csipkebogyó őrleményt kapott, míg a többieknek placebót adtak. Ezt követően a csoportokat megcserélték, és újabb három hónapon keresztül folytatták a kísérletet. Az eredmények azt mutatják, hogy a csipkebogyó magjából és a gyümölcs héjából készült őrlemény már három hét alatt jelentősen mérsékli az ízületi gyulladás tüneteit.

Felhasználása

  • Megfázás
  • Köhögés
  • Influenza
  • Oszteoartritisz
  • Reumatoid artritisz
  • Elhízás
  • Zsírégetés
  • Keringési megbetegedések
  • Magas vérnyomás
  • Magas koleszterinszint
  • Magas vércukorszint
  • Hasfájás
  • Gyulladások
  • Húgyúti fertőzések
  • Gyulladások
  • Izommerevség
  • Vizesedés
  • Emésztési zavarok
  • Pajzsmirigy problémák
  • Cukorbetegség
  • Méregtelenítés

Csipkebogyótea készítése:

  • Egy üveg vagy zománcozott bögrébe helyezzünk egy evőkanálnyi száraz, vagy friss, morzsolt csipkebogyót (húst).
  • 2,5 dl meleg, de nem forrásban lévő vízzel öntsük fel a bögrénket.
  • Fedő alatt hagyjuk állni 10-15 percig.
  • Szűrjük le, és langyosan fogyasszuk.
  • Még jobb hatást érhetünk el, ha előzőleg éjszakára 2 dl vízben kb. fél marék csipkebogyót kiáztatunk, és ezt a levet adjuk hozzá az elkészült teánkhoz.

A csipkebogyó tea, citrusra emlékezető kellemes aromája miatt, nem igényel további ízesítést. Fogyasztása megelőzi, és hatékonyan kezeli a szezonális megbetegedéseket, csillapítja a megfázás és az influenza tüneteit. Ha megelőzésre használjunk elegendő heti 3-4 alkalommal fogyasztani. Erősíti az immunrendszert, frissít, és élénkít, fájdalomcsillapító hatása főként torokgyulladáskor lehet segítségünkre. A csipkebogyó tea javítja a vérkeringést, megtisztítja a beleket és óvja az egészségüket. Enyhe víz- és hashajtó hatása hozzájárul a szervezet méregtelenítési folyamataihoz anélkül, hogy megterhelné a veseműködést. Naponta egy-két csészével nyugodtan megihatunk belőle.

Hivatkozások

Lutz M, et al. Comparative effects of rose hip and corn oils on biliary and plasma lipids in rats. Arch Latinoam Nutr. 1993 Mar;43(1):23-7.

Chrubasik C, et al. A systematic review on the Rosa canina effect and efficacy profiles. Phytother Res. 2008 Jun;22(6):725-33.

Orhan, D.D., Hartevioglu, A., Küpeli, E., Yesilada, E. In vivo anti-inflammatory and antinociceptive activity of the crude extract and fractions from Rosa canina L. fruits. J Ethnopharmacol. 2007;112:394–400.

Winther, K., Apel, K., Thamsborg, G. A powder made from seeds and shells of a rose-hip subspecies (Rosa canina) reduces symptoms of knee and hip osteoarthritis: a randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Scand J Rheumatol. 2005;34:302–308.

Håkansson A, et al. Rose hip and Lactobacillus plantarum DSM 9843 reduce ischemia/reperfusion injury in the mouse colon. Dig Dis Sci. 2006 Nov;51(11):2094-101.

Warholm, O., Skaar, S., Hedman, E., Mølmen, H.M., Eik, L. The effects of a standardized herbal remedy made from a subtype of Rosa canina in patients with osteoarthritis: a double-blind, randomized, placebo-controlled clinical trial. Curr Ther Res Clin Exp. 2003;64:21–31.

Gonzales I, et al.. Dietary rose hip and corn oils effects on biliary and plasma lipid patterns, and hepatocyte membranes fluidity in rats. Nutr Rep Int. 1989;40: 271–280.

csipkebogyó

Csipkebogyó

Név:

Csipkebogyó

Latin név:

Rosa canina