Retek
A retek (Raphanus sativus) a Cruciferae családba tartozik. Eredetileg Kelet-Ázsiából származik. Már az ősi Japánban és Kínában is ismerték, és nemcsak táplálékként, hanem különféle kórok kezelésére is alkalmazták. Hamar megfigyelték, hogy a retek – többek között – rendkívül jó hatást gyakorol a májra, az epére, a vesékre, de alkalmazták emésztései zavarok enyhítésére, valamint a makacs köhögés csillapítására. Egynyári, lágyszárú növény, most már szinte mindenhol elterjedt, mivel rendkívül alkalmas otthoni kertekben történő termesztésre. Számos talajtípushoz alkalmazkodik, bár előnyben részesíti a szerves, meszes és öntözött anyagokban gazdag termőterületeket. A retek nem nő magasra, legfeljebb 1 méteresre. Gyökere miatt termesztik, amelyet leginkább az élelmiszeriparban használnak: ez egy megnagyobbodott csapgyökér, általában kerek alakú, néha hosszúkás. A retek belsejében sok tápanyag halmozódik fel, ami elengedhetetlen a gyümölcs és a virág későbbi fejlődéséhez. Ezek a nutriensek és más bioanyagok a retek igazi értékei.
Gyógyhatásai
Egyik nagy előnye, hogy rendkívül alacsony a kalóriatartalma. 100 grammban mindössze 16 kcal. Tehát tökéletesen megvan az alapja annak, hogy rengeteg fogyókúra ajánlja a retket! És nemcsak amiatt, hogy nem hizlal. Legalább ennyire fontos az is, hogy teltségérzetet okoz, hiszen nagyon gazdag vízben, a víz a retekben 95,6 tömegszázalékot tesz ki. Ha sok retket eszünk a nagymennyiségű víz következtében úgy érezzük, hogy tele vagyunk. További jó hír a fogyókúrásoknak, hogy a retek mennyiségtől függetlenül is csökkenti az étvágyat.
Bár kalóriában szegény, jótékony anyagokban annál gazdagabb. A vitaminok közül a K, a B és a folát a fontosabbak, amikből jelentősebb mennyiséget tartalmaz. De ezekből sem annyit, mint a C-vitaminból. Kevésbé közismert, hogy a retek nagyszerű C-vitaminforrás, az említett 10 deka elfogyasztásával máris fedeztük a napi szükséglet negyedét.
Mivel a retek bővelkedik vízben, elősegíti a diurézist, azaz remek vízhajó. És ez egy újabb jópont a fogyókúrázó szemében, mert a kúra elején gyors eredményt biztosít. De, még ennél is jobb hír, hogy a feleslegesen pangó folyadékok kihajtása jótékonya hatást gyakorol a vérnyomásra. Egyszóval magas vérnyomásosok számára szinte kötelező a retek gyakori fogyasztása. A vízhajtó hatását a méregtelenítési folyamatok alkalmával is kamatoztatja. Maradva a vízhajtó hatásnál, nem szabad elfeledkezni a méregtelenítő funkcióról: a veséket és a vért egyaránt tisztítja.
Gazdag még káliumban, rostokban és antioxidánsokban (lutein és zeaxantin). A C-vitamin már említett nagyobb arányú jelenléte serkenti az immunvédelmet, míg a rostok támogatják a béltranszportot, különösen székrekedésben szenvedőknél. Ügyeljünk azért a mennyiségekre: ha túlzásba esünk a retek fogyasztásával, hatóanyagai irritálhatják a gyomor és a bél falát. Fogyasztása ellenjavallt gyomorhurut, gyomor, vagy nyelőcső reflux, vastagbélgyulladás, IBS, valamint vastagbél- és vesekő esetén.
Szó volt már immunerősítő képességéről, amihez hozzájárul az is, hogy rostja táplálékul szolgálnak a bélflóra probiotikus baktériumai számára. A kiegyensúlyozott bélflóra pedig a megfelelően működő immunrendszer szinonimája, ugyanis éppen itt, a vastagbélben helyezkedik el az immunsejtek 70 százaléka. A retek javasolt a vércukor- és koleszterinproblémákkal küzdőknek, mindkét esetben segít beállítani a helyes értékeket. Lutein és zeaxanthin: ezek amellett, hogy remek antioxidánsok, védik a szemet a káros sugárzásokkal szemben.
Térjünk most vissza egy pillanatra a méregtelenítésre. Azt már tudjuk, hogy a retek vízhajtó, és azt is, hogy jó rostforrás. Ez utóbbi a méregtelenítést ugyancsak segíti, hiszen a rostok kitakarítják a letapadt káros anyagokat a bélrendszerből.
Sőt, a rostoknak, a nagy mennyiségű víznek és a kén jelenlétének köszönhetően, a retek fogyasztása elősegíti a megfelelő emésztést, ezzel hozzájárul a rendszeres ürítéshez, a szervezetben felgyülemlett toxinok távozásához. Ezen tulajdonságait a máj és a vese tisztításában is jótékonyan kamatoztatja. Koncentrált kivonatát a különféle bélparaziták, bélférgek kiűzésére használhatjuk. És, ha már az emésztésnél tartunk nem szabad elfelejteni, hogy a retekmagban található sinalbin vízzel keveredve fokozza a bél perisztaltikus mozgását, így enyhe hashajtó.
Vannak, akik szeretik, mások nem tartják kellemesnek az ízét az viszont biztos, hogy egy jellegzetes, csípős zamatról van szó. Amit a glükozinolátokra lehet visszavezetni, pontosabban a belőlük képződött mustárolajok jelenlétére. Ráadásul, a különleges íz csak az egyik következményük, hiszen a retek antibakteriális és vírusellenes hatása pontosan a mustárolajok következménye. Így nem csoda, hogy a retek segítségével megelőzhetjük, azaz kezelhetjük a légúti és húgyúti fertőzéseket. Alkalmazható köhögés, tüdőbetegségek, asztma és hörghurut ellen. Mi több, a legutóbbi kutatások szerint a glükozinolátoknak daganatellenes hatása is van.
Bármennyire furcsán hangzik, a retek remek stressz- és görcsoldó, részt vesz az izom- és idegrendszer relaxációjában.
Mit mond a tudomány?
A Bolognai Egyetem által végzett, a Food Chemistry 2015-ben publikált tanulmány a retekben izolált antocianinok antioxidáns tulajdonságait vizsgálta. Kiderül belőle, hogy a retekben található antocianinok antioxidáns aktivitása hasonlít az E-vitaminéhoz. Segít megerősíteni az izomszöveteket, fokozza a látást, antiszeptikusan hat, javítja a szervezet védekezőképességét, csökkenti az oxidatív stresszt.
Felhasználása
- Emésztési zavarok
- Felgyülemlett folyadékok ürítési nehézsége
- Puffadás
- Székrekedés
- Magas koleszterin szint
- Magas vércukorszint
- Méregtelenítés
- Légzőszervi megbetegedések
- Asztma
- Köhögés
- Láz
- Diabétesz
- Húgyúti fertőzések
- Májproblémák
- Epekő
- Vesekő
- Vírusos megbetegedések
- Hörghurut
- Paraziták jelenléte
- Oxidatív stressz
- Rákmegelőzés és kezelés
- Fogyókúra
- Gyulladások jelenléte
- Immunerősítés
- Lúgosítás