Árpafű

Az árpafű (zöld árpa) az árpa csíranövénye, azaz az árpamag hajtása. Az egyik legrégebben termesztett fű, amelyet a görögök és a rómaiak is ismertek. Észak-Amerikában az indiánok külsőleg is alkalmazták fertőtlenítő hatásai miatt, míg Kínában, a Ming-dinasztia idejében méregtelenítésre, vérfrissítésre használták. A Föld tápanyagokban egyik leggazdagabb növénye, fogyasztásával biztosítható a szervezet számára szükséges vitaminok, ásványi anyagok, antioxidánsok és más létfontosságú anyagok jelentős része. Rendkívül gazdag klorofillban és szuperoxid-dizmutáz enzimben, ennek köszönhetően az árpafű segít megelőzni és kezelni a rákos megbetegedéseket. Nagy mennyiségben tartalmaz rostokat, fehérjéket, ásványi anyagokat és vitaminokat. Hatékony fiatalító, méregtelenítő, valamint lúgosító, tisztítja a vért, megköti a gyomorsavat, elpusztítja a Candida gombát. Szabályozza a vérzsír-, a koleszterin- és a vércukor szintjét, megszünteti a székrekedést, javítja az anyagcserét, ezáltal a fogyáshoz is hozzájárul. Jótékony egészségügyi hatásai akkor teljesednek ki, ha eléri a harminc centiméteres magasságot.

Gyógyhatásai

Jelentős mennyiségben tartalmaz A-, B1- (tiamin), B2- (riboflavin), B3- (niacin) B6- (folsav), B9- (folsav), B12- (kobalamin), E-, H- és K-vitamint, béta-karotint, búrt, cinket, foszfort, jódok, káliumot, krómot, magnéziumot, nikotinsavat, rezet, vasat és szelént. Ötven százaléka fehérje, C-vitamin-tartalma közel hétszerese a narancsénak, a tejnél kétszer több kalcium, a spenótnál ötször több vas található meg benne. Az árpafű fogyasztásával az összes esszenciális aminosavat –ezeket a szervezet nem képes előállítani–, és szinte valamennyi esszenciális zsírsavat bejuttathatjuk a szervezetünkbe.

A kalcium és a B6-vitamin részt vesz a B12-vitamin felszívódásában, a magnézium segítségével a kalcium megfelelő mennyiségben tud beépülni a csontokba, míg a C-vitamin ösztönzi a táplálékokban lévő vas felszívódását. Béta-glükán-tartalma is hozzájárul ahhoz, hogy az árpafű kiváló immunerősítő, valamint szabályozza a vér koleszterinszintjét. Hatékony lúgosító, napi egy deciliter árpafűlé helyreállítja a szervezet sav-bázis egyensúlyát, meggátolja a túlzott gyomorsav-termelődést. Ennek a tulajdonságának köszönhetően különösen javasolt gyomorfekélyben szenvedőknek. Felgyorsítja a méregtelenítési folyamatokat, eltávolítja a nehézfémeket, gazdag rosttartalma révén alaposan megtisztítja a bélrendszert a toxinoktól és a felgyülemlett salakanyagoktól. Enyhíti a refluxot, a gyulladásokat és az érelmeszesedés okozta panaszokat, külsőleg alkalmazva nyugtatja az irritált, aknés, pattanásos vagy sérült bőrfelületet. C-vitamin-, alfa-tokoferol-szukcinát- és szuperoxid-dizmutáz-tartalma révén (utóbbi az egyik legerősebb antioxidáns enzim) az árpafű jelentős antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, stimulálja az immunsejtek termelődését, védi a bőrt a káros UV-sugárzással szemben, regenerálja a sérült sejteket, védi a DNS-t, megköti a rákos és gyulladásos folyamatokat beindító, valamint a sejtöregedést felgyorsító szabad gyököket. Bővelkedik emésztőenzimekben, ösztönzi a jótékony bélbaktériumok szaporodását, jól használható a Crohn-betegség és a vastagbélgyulladás kezelésekor. Az árpafű nyugtatja az idegrendszert, nagyszerű stresszoldó. Mivel javítja az anyagcserét, gátolja a zsírok felhalmozódását és megszünteti a székrekedést, fogyasztása kifejezetten ajánlott a fogyókúrák alatt. Megszabadít a Candida gombától, csökkenti az LDL (rossz) koleszterin-, valamint a vércukor szintjét, megelőzi a szív- és érrendszeri betegségeket, támogatja a mellékvesekéreg működését. Az árpafű az egyik legfontosabb klorofill-forrás, ami jelentősen felerősíti méregtelenítő, vértisztító, rákellenes, sebgyógyító, vérnyomáscsökkentő, antibakteriális, fertőtlenítő, immunerősítő és gyulladásgátló hatását. Szintén a klorofill jelenléte miatt az árpafű igazi fiatalító szer, növeli a vörösvérsejtek számát, valamint segít megőrizni a szív- és az érrendszer egészségét. Gazdag glutaminsavban, ezért az árpafűvel könnyebb leszokni az alkohol-, gyógyszer-, cukor-, kávé- és nikotinfüggőségről. Fokozza a koncentrációt, szerepet kap a tanulási zavarok leküzdésében, valamint lassítja az öregkori szellemi hanyatlást.

Mit mond a tudomány?

Az árpalevél-kivonat és antioxidáns vitaminok együttes hatását vizsgálták 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegek esetében tajvani kutatók. A China Medical College munkatársai kimutatták, hogy az árpalevélből előállított kivonat segíthet megkötni a szabad gyököket. C- és E-vitaminnal kombinálva az árpalevél gátolja az LDL-koleszterin oxidációját, ezáltal védelmet nyújthat az érrendszeri betegségekkel szemben.

Felhasználása

  • Candida-fertőzés
  • Crohn-betegség
  • Emésztési zavarok
  • Érrendszeri betegségek
  • Fogyókúra
  • Függőségek
  • Gyomorfekély
  • Gyulladások
  • Immunerősítés
  • Lúgosítás
  • Magas koleszterinszint
  • Magas vércukorszint
  • Magas vérzsírszint
  • Méregtelenítés
  • Pattanások
  • Rákmegelőzés és kezelés
  • Ráncosodás
  • Reflux
  • Sebgyógyítás
  • Szenvedélybetegségek
  • Székrekedés
  • Szívbetegségek
  • Tanulási zavarok
  • Vastagbélgyulladás

Hivatkozások

Durham, J., Ogata, J., Nakajima, S., Hagiwara, Y., and Shibamoto, T. Degradation of organophosphorus pesticides in aqueous extracts of young green barley leaves (Hordeum vulgare L). 1999, J. of the Science of Food and Agriculture, Vol. 79: 1311-13

Hagiwara, Y. Study on green juice powder of young barley (Hordeum vulgare L) leaves II: Effect on several food additives, agricultural chemicals, and a carcinogen. Presented at the 98th National Meeting of the Japanese Society of Pharmaceutical Science (1978).

Hagiwara, Y., Sayuki, S., Miysuchi, T., Otake,H., Abe, S., Kuramoto, M., and Takada, K. Study on green barley extract. Presented at the 99th National Meeting of the Japanese Society of Pharmaceutical Science, Sapporo (1979).

Miyake, T. and Shibamoto, T. Inhibition of Malonaldehyde and acetaldehyde formation from blood plasma oxidation by naturally occurring antioxidants. 1998, J. of Agricultural and Food Chemistry, Vol. 46 (9): 1135-1138.

Nakajima, S., Hagiwara, Y., Hagiwara, H., and Shibamoto, T. Effect of the Antioxidant 2″-O-Glycosylisovitexin from young green barley leaves on acetaldehyde formation in beer stored at 50 degree C for 90 days. 1998, Journal of Agricultural and Food Chemistry, Vol. 46 (4): 1529-1531.

Osawa, T., Katsuzaki, H., Hagiwara, Y., and Shibamoto, T. A novel antioxidant isolated from young green barley leaves. 1992, J. of Agricultural and Food Chemistry, Vol. 40 (7): 1135-1138.

árpafű

Árpafű

Név:

Árpafű

Latin név:

Hordeum vulgare