Búzafű
A búzafű nem más, mint magának a búzának a csíráztatott, és nagyjából 10-15 hétig növesztett formája. Bár Európa nyugati felén csak a XX. században vált igazán népszerűvé, Egyiptomban és a Közel-Keleten már az ókorban is közkedvelt és könnyen elérhető orvosságnak számított. A búzafüvet leggyakrabban frissen préselve fogyasztják, szuperélelmiszer, hiszen rendkívül gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban, enzimekben és aminosavakban. Növeli a vérben az oxigén mennyiségét, ezáltal hatékony energetizáló. Megszépíti a bőrt, szabályozza a vércukorszintet, megköti a rákkeltő szabad gyököket, segít az orrdugulás, a köhögés, az allergiák, a pattanások, az ekcéma, a rovarcsípések és a kisebb sebek kezelésében, valamint a fogyásban. A búzafű az egyik legjobb természetes méregtelenítő, nagy előnye, hogy otthon, akár az ablakban is könnyen termeszthetjük.
Gyógyhatásai
A búzafű legfontosabb egészségügyi hatásait kiemelkedően magas klorofill-tartalmának köszönheti. A klorofill –amit a növények vérének is neveznek– szerkezete nagyon hasonló a hemoglobinéhoz, az egyetlen különbség, hogy nem vasat, hanem magnéziumot tartalmaz. Hatására megemelkedik a vörösvérsejtek száma és a vér oxigénszintje, ami felgyorsítja a sejtmegújulást, és a felgyülemlett méreganyagok kiürülését, valamint hozzájárul a jótékony baktériumok szaporodásához. Ezen kívül a klorofill gyorsítja a fekélyek, égések és sebek gyógyulását, lúgosítja a vért, javítja az anyagcserét, szabályozza a vérnyomást, gátolj a rákos folyamatokat. Úgy működik, mint egy akkumulátor, energiával tölti fel a szervezetet.
A búzafű szuperélelmiszer, szinte minden olyan tápanyagot –többféle vitamint és közel százféle ásványi anyagot– tartalmaz, amire a szervezetnek szüksége van. 100 g búzafűben annyi jótékony összetevő található, mint két kiló nyers zöldségben. Bőséges forrása a cinknek, a foszfornak, a kalciumnak, a káliumnak, a magnéziumnak, a vasnak, a béta-karotinnak, az A-, C-, és E-vitaminnak, valamint a B-vitaminoknak –főként a B1-, B2-, B3-, B5- és B6-vitaminnak. Kiváló méregtelenítő és emésztést segítő hatásait erősíti a nyirokrendszer működését fokozó szaponintartalma, valamint ásványi sói és aminosavai. Utóbbiakból 19 félét tartalmaz, nem véletlen, hogy a búzafű az izomtónust is jelentősen növel. A búzafű erős antibakteriális és fertőtlenítő tulajdonságú, kezeli a bélrendszer gyulladásait, fokozza az immunrendszer működését, megóv a szezonális megbetegedésektől és csökkenti az allergiás tüneteket. Szintén jótékonyan hatnak az emésztésre a búzafűben lévő rostok, amelyek megtisztítják a bélrendszert a káros lerakódásoktól, biztosítják a megfelelő bélműködést, megszüntetik a székrekedést és a puffadást, csökkentik a bélgázok termelődését. A búzafű csökkenti az étvágyat, ezért a fogyókúrázóknak kifejezetten ajánlott. Antioxidánsai semlegesítik a szabad gyököket, lassítják a bőr öregedését, megóvják a szervezetet a kóros –daganatot okozható− sejtburjánzásokkal szemben. Magas vitamintartalmának hála, a búzafű rendszeres fogyasztása hozzájárul a bőr, a haj és a körmök egészségéhez, egy csepp búzafűlé képes kitisztítani az eldugult orrjáratot. Igazi áldás a vegetáriánusok számára, hiszen pótolja a szervezet számára elengedhetetlen B12-vitamint. Nem tartalmaz glutént, így a lisztérzékenységben szenvedők is bátran fogyaszthatják.
Mit mond a tudomány?
Izraeli kutatók egy hónapon át, napi egy deciliter búzafűlevet, illetve placebót adtak fekélyes vastagbélgyulladásban szenvedő betegeknek. A búzafűvel kezelt páciensek a kúra végén jelentős javulásról számoltak be: tüneteik enyhültek, különösen a betegséggel járó rektális vérzés csökkent. A kutatás eredményéről a Scandinavian Journal of Gastroenterology tudományos folyóiratban számoltak be.
Felhasználása
- Méregtelenítés
- Lúgosítás
- Alacsony energiaszint
- Emésztési zavarok
- Vastagbélgyulladás
- Orrdugulás
- Sebgyógyítás
- Égések
- Ekcéma
- Fogyókúra
- Pattanásos bőr
- Bőrtisztítás
- Rovarcsípések
- Hiányállapotok
- Köhögés
- Allergiák
- Daganatok
- Immunerősítés
Hivatkozások
Dunham. „Differential Inhibition of Virus Hemagglutination by Clorophyllin”. Proceedings of the Society for Experimental Biology and Medicine. 87, 431-33.
Bar-Sela G, Tsalic M, Fried G, Goldberg H. Division of Oncology, Rambam Medical Center and Faculty of Medicine, Technion-Israel Institute of Technology. Wheat grass juice may improve hematological toxicity related to chemotherapy in breast cancer patients: a pilot study. Nutr Cancer. 2007;58(1):43-8.
Chiu-Nan Lai et al: The inhibitions of in vitro metabolic activation of carcinogens by wheat sprout extracts. Nutrition & Cancer, 1978, 1(1): 27 – 30.
Shattan and Kutcher. “Effect of Chlorophyll on Postextraction Healing.” Journal of Oral Surgery. 46, 324.
- Mukhopadhyay; J. Basak; M. Kar; S. Mandal; A. Mukhopadhyay; Netaji Subhas; Chandra Bose; Cancer Research Institute, Kolkata, India; NRS Medical College, Kolkata, India; Central Institute for Research (Ayurveda), Kolkata, India. The Role of Iron Chelation Activity of Wheat Grass Juice in Patients with Myelodysplastic Syndrome. Journal of Clinical Oncology 27:15s, 2009
Marawaha, RK; Bansal, D; Kaur, S; Trehan, A; Wheatgrass Juice Reduces Transfusion Requirement in Patients with Thalassemia Major: A Pilot Study. Indian Pediatric 2004 Jul;41(7):716-20
Effect of Wheat Grass Juice in Supportive Care of Terminally Ill Cancer Patients — A Tertiary Cancer Centre Experience from India. Journal of Clinical Oncology 2006 ASCO Meeting Proceedings Part I. Vol 24, No. 18s (June 20 Supplement), 2006: 8634. Dey S et al.