Kutyabenge
A kutyabenge, népies nevein lángfa, ebsefa felhasználásának eredete az ókorig vezethető vissza. Kérgét először a görögök alkalmazták hashajtóként emésztési panaszok, illetve székrekedés esetén: legszebb példányait a megtorlás istennőjének, Nemeszisznek temploma mellett szedték, ahol bőségesen megtermett. Bár a kutyabenge a meleg, napos, időjárást kedveli főként a patak-, vagy tópartok mellett, Európában szinte mindenhol találkozhatunk vele. Orvoslásra használt részei a törzs, és az ágak háncsa, amit tavasszal gyűjtenek be. Régebben a gyógynövényt felhasználás előtt legalább két évig szárították a mostani, modern eljárásoknak köszönhetően ez az időtartam jelentősen lecsökkent. A kutyabenge alapos kiszárításának oka, hogy a nedves háncs erősen irritálja a bél nyálkahártyáját. A háncs szinte szagtalan, íze egyszerre kesernyés és édes, rágcsálása sárgává színezi a nyálat, nem véletlen, hogy sárra festéket is előállítanak belőle. Kiváló méregtelenítő, megszünteti a székrekedést, hozzájárul az aranyér tüneteinek enyhítéséhez, valamint a prosztata egészségének megőrzéséhez.
Gyógyhatásai
A kutyabenge az egyik legjobb természetes hashajtó. Kiválóan alkalmazható a székrekedés megszüntetésére, valamint a különféle méregtelenítő kúrák alkalmával. Alapos béltisztító, eltávolítja a belekből a pangó ürüléket, ráadásul a parazitákat is kiűzi. A kutyabenge kérge szabad antrakinonokat tartalmaz, valamint bővelkedik flavonoidokban, szaponinokban, triterpénekben, tanninokokban, keserű anyagokban, nyomokban alkaloidok, ciklopeptidek is megtalálhatóak benne, míg ásványi anyagai közül a kalcium és a kálium a legfontosabbak.
Ezek az összetevők fokozzák a vastagbél izomzatának működését, ezzel elősegítik a helyes bélmozgást, a perisztaltikát, a bélnyálka termelődését, valamint mindennek köszönhetően a széklet maradéktalan ürítését, és a puffadás megszüntetését. Mivel az antrakinonok nehezen felszívódó hatóanyagok, ezen kívül a vastagbélben megakadályozzák a víz és az ásványi sók felszívódását, hatásukra a széklet puhává válik, és könnyen távozik a szervezetből. A lazább széklet miatt enyhülnek az aranyérben, valamint végbélrepedésben szenvedők tünetei, kifejezetten ajánlott végbélműtéteket követően. Szintén az antrakinonoknak köszönhető, hogy a kutyabenge kérge támogatja a prosztata egészséges működését, valamint hozzájárulhat a prosztatarák kezeléséhez, illetve megelőzéséhez. A kutyabenge az elfogyasztása után 10-12 óra alatt fejti ki hatását, ezért érdemes lefekvés előtt, koraeste bevenni.
A kutyabengében található antraglikozidok, bár főként a vastagbél működésére fejtik a ki a hatásukat, leginkább a vizelettel távoznak a szervezetből. Előfordulhat, hogy ilyenkor a vizelet véresnek tűnik, de aggodalomra semmi ok: a kéreg festőanyagai változatják meg a folyadék színét.
A kutyabengével főként az alkalmi, és idegi eredetű székrekedés szüntethető meg sikeresen, ugyanakkor jobb, ha nem főzünk belőle túl erős főzetet, és nem alkalmazzuk 8-10 napnál hosszabb ideig. Túladagolása alhasi görcsöket, rohamszerű hasmenést, és hányingert okozhat, valamint felboríthatja a szervezet sav-bázis egyensúlyát. Hatékony hashajtóként, a gyógyszereket is eltávolítja a szervezetből, így gyógyszerszedés idején fogyasztása nem ajánlott. Szinten nem javasolt az alkalmazása terhesség, szoptatás, gyomorfekély és emésztőrendszeri gyulladások esetén.
Mit mond a tudomány?
A kutyabenge antioxidáns tulajdonságait vizsgálták horvát kutatók. A Regulatory Toxicology and Pharmacology tudományos szaklapban megjelent tanulmányukban kimutatták, hogy a növény kérgének kivonata fenolos összetevőinek köszönhetően mérsékelt antioxidáns hatású.
Felhasználása
- Aranyér
- Béltisztítás
- Méregtelenítés
- Paraziták
- Prosztata problémák
- Puffadás
- Székrekedés
Hivatkozások
Cooper, M. R., Johnson, A. W. 1984. Poisonous plants in Britain and their effects on animals and man. Her Majesty’s Stationery Office, London, England. 305 pp.