Zöld tea
Egy kínai legenda szerint, időszámításunk előtt 2737-ben Sheng Nung, az „Isteni földműves” vagy más néven az „Isteni gyógyító” fedezte fel a zöld teát (kínaiul: 绿茶, pinyin: lǜchá). A császár mindig forralva itta a vizet, egy alkalommal a közeli bokorról száraz leveket fújt a szél az edényébe. Sheng Nung megkóstolta a kellemes illatú és színű főzetet, így született meg a zöld teából készült ital, amelynek gyógyhatásaival már a kínaiak is tisztában voltak: hajósaik több mint 3000 éve zöld teát vittek magukkal, hogy kivédjék a tengeri betegségeket. A zöld tea ugyanis az egyik legjobb antioxidáns, lassítja az öregedést, erősíti az immunrendszert, rákellenes hatású, csökkenti a vérnyomást és a vércukorszintet, óvja a szívet, kezeli a gyulladásokat, segít megelőzni a csontritkulást, a fogszuvasodást, valamint az ínybetegségeket, enyhíti a fejfájást, vírus- és baktériumölő sőt, a fogyáshoz is hozzájárul.
Gyógyhatásai
A zöld tea kiemelkedően nagy mennyiségben tartalmaz flavonoidokat, többek között epigallocatechin-gallátot, amely az egyik legerősebb antioxidáns. Semlegesíti a szabad gyököket, ennek köszönhetően csökkenti a tumorok –elsősorban a prosztata, mell-, tüdő-, bél- és gyomorrák–, kialakulásának valószínűségét és lassítja az öregedést, ráadásul az epigallocatechin-gallát, a zöld teában szintén megtalálható tanninokhoz és katekinekhez hasonlóan, a zsírbontásban, és az anyagcsere gyorsításában, valamint a méregtelenítésben is szerepet kap. A zöld tea a katekinek révén, vírus- és baktériumellenes hatású, megfázás, vagy influenza esetén is sikerrel használható. Rendkívül gazdag E-vitaminban és C-vitaminban, utóbbiból 100 grammban 280 mg található, míg például a nagyszerű C-vitamin-forrásnak számító citromban csak ennek az ötöde. Igaz ugyanakkor, hogy egy csésze tea már csak 7 mg-ot tartalmaz, azonban a C-vitamin kiegészítő pótlására így is nagyszerűen alkalmazható. Mérsékli a magas vérnyomást, beállítja az LDL (káros) és a HDL (jótékony) koleszterin arányát, ennek köszönhetően a zöld tea védelmet nyújt a szív- és érrendszeri megbetegedések ellen. Fontos összetevői a metilxantinok –pl. a koffein–, amelyek élénkítő hatásúak és fokozzák az agyműködést. A zöld tea enyhíti a fejfájást, segít elkerülni az ízületi gyulladásokat, az Alzheimer-kórt és az idegrendszeri betegségeket. Mivel szabályozza a vércukor, illetve az inzulin szintjét, a cukorbetegség kialakulásának kockázatát is mérsékli. Enyhe has- és vízhajtó, ami elősegít a szervezet megtisztulását a káros lerakódásoktól. Fluoridtartalma hozzájárul a fogszuvasodás megelőzéséhez. A zöld tea magas flavonoid és polifenol tartalma semlegesíti a szabadgyököket, ezáltal védi a bőrt az öregedéstől és az UV-sugárzás okozta károsodásoktól. A katechineknek köszönhetően a zöld tea gyulladáscsökkentő és antibakteriális tulajdonságokkal bír, amelyek segítenek az akné elleni küzdelemben és csökkentik a bőrirritációt. A zöld tea gazdag E- és C-vitaminban, amelyek elősegítik a bőr hidratáltságát, rugalmasságát és regenerációját, ezáltal javítva annak általános megjelenését és egészségét.
Mit mond a tudomány?
Svájci és francia tudósok a zöld teában nagy mennyiségben fellelhető katekin polifenolok és a koffein hatásait vizsgálták. A The American Journal of Clinical Nutrition szaklapban közzétett eredményeik azt mutatják, hogy a zöld tea fokozza a szervezet energiafelhasználását, és a zsír lebontását.
Felhasználása
- Fogszuvasodás megelőzése
- Immunerősítés
- Gyulladások
- Keringési problémák
- Fogyókúra
- Méregtelenítés
- Alzheimer-kór
- Fejfájás
- Cukorbetegség
- Magas vérnyomás
- Vírus- és baktériumfertőzések
Zöld tea készítése:
- 1 teáskanál zöld teát forrázunk le 2 deciliter kb. 80 fokod, tehát nem lobogó vízzel.
- Erősebb ízhatású ital eléréséhez több levelet használjunk.
- Lefedve 2-3 percig áztassuk – ehhez ne használjunk fém vagy műanyag edényt –,majd szűrjük le, a teát magában, vagy ízesítve fogyasszuk.
- A zöld tea levelei másodszor is felhasználhatók, ilyenkor azonban kétszer hosszabb ideig kell áztatni őket.
A zöld tea elsősorban élénkítő tulajdonsága miatt terjedt el, de ma már egészségvédő célzattal is alkalmazzák, hiszen remek antioxidáns, és hatékonyan csökkenti a koleszterinszintet. A tea hatóanyaga meggátolja a daganatos sejtek képződését, fokozza a szervezet zsírégető képességét, emellett anyagcsere javító hatásáról is ismert. Kereskedelmi forgalomban többféle ízesítésű teát is fellelhetünk, azonban a leghatásosabb a natúr ital. Nem mindenki szereti azonban a zöld tea ízét, ebben az esetben kevés friss citrommal, esetleg mézzel, gyömbérrel teheti élvezetesebbé az italt. Mivel élénkítő és vízhajtó, az esti órákban inkább ne fogyasszuk.
Hivatkozások
J. Qin, L.-P. Xie, X.-Y. Zheng et al., “A component of green tea, (−)-epigallocatechin-3-gallate, promotes apoptosis in T24 human bladder cancer cells via modulation of the PI3K/Akt pathway and Bcl-2 family proteins,” Biochemical and Biophysical Research Communications, vol. 354, no. 4, pp. 852–857, 2007.
Dube, J. A. Nicolazzo, and I. Larson, “Chitosan nanoparticles enhance the intestinal absorption of the green tea catechins (+)-catechin and (−)-epigallocatechin gallate,” European Journal of Pharmaceutical Sciences, vol. 41, no. 2, pp. 219–225, 2010.
S. D. Hsu, B. B. Singh, J. B. Lewis et al., “Chemoprevention of oral cancer by green tea,” General dentistry, vol. 50, no. 2, pp. 140–146, 2002
S. A. Milligan, P. Burke, D. T. Coleman et al., “The green tea polyphenol EGCG potentiates the antiproliferative activity of c-Met and epidermal growth factor receptor inhibitors in non-small cell lung cancer cells,” Clinical Cancer Research, vol. 15, no. 15, pp. 4885–4894, 2009.
L. M. Ruta, D. J. Magliano, R. Lemesurier, H. R. Taylor, P. Z. Zimmet, and J. E. Shaw, “Prevalence of diabetic retinopathy in Type 2 diabetes in developing and developed countries,” Diabetic Medicine, vol. 30, no. 4, pp. 387–398, 2013.
S. Kuriyama, T. Shimazu, K. Ohmori et al., “Green tea consumption and mortality due to cardiovascular disease, cancer, and all causes in Japan: the Ohsaki study,” Journal of the American Medical Association, vol. 296, no. 10, pp. 1255–1265, 2006.