Petrezselyem
Kellemes íz, széleskörű gyógyhatások, alacsony kalóriatartalom és magas tápérték: ezeknek a tulajdonságainak köszönheti rendkívüli népszerűségét a petrezselyem, amely előkelő helyen szerepel a leggyakrabban felhasznált fűszernövények képzeletbeli ranglistáján. Neve a görög πετροσέλινον szóból származik –úgy tartották, hogy a petrezselyem Archemorus véréből hajtott ki–, amelynek jelentése kövi, vagy szikla zeller. Gyógyító erejét már a görögök és a rómaiak is felismerték, eleinte inkább gyógynövényként, később élelmiszerként is fogyasztották. Középkori pályafutása 795-ben kezdődött, amikor Nagy Károly más gyógynövényekkel együtt parancsba adta −Capitulare de villis– a termesztését. A petrezselyem sokkal több, mint egyszerű ételízesítő és díszítő: az egyik leghasznosabb gyógynövény, jó szolgálatot tesz a csontritkulás, a cukorbetegség, egyes daganatok –elsősorban a vastagbél-, emlő- és a méhrák–, valamint az ízületi bántalmak megelőzésében és kezelésében. Hatékony immunerősítő, megszünteti a gyulladásokat és a megfázás tüneteit. Termesztése nem igényel különösebb szaktudást, minden része –gyökér, szár, levelek, virág− értékes hatóanyagokat tartalmaz. Vadon is megterem, ám a gyűjtése során legyünk óvatosak: az ehető petrezselyem a megtévesztésig hasonlít a ☠️mérgező foltos bürökhöz, azaz a mérgező petrezselyemhez.
Gyógyhatásai
Nagy mennyiségben tartalmaz A-, B- C-, E- és K-vitaminokat, vasat, kalciumot, ként, foszfort, bórt, rezet, valamint flavonoidokat −apiina, apigenin, luteolin−, illóolajat –eugenol, limonén, myristicin–, és furokumarint. A petrezselyem fokozza a vesék és a hólyag működését, eltávolítja a szervezetben felgyülemlett vizet. Vizelethajtóként segít megelőzni a húgyúti fertőzések és a vesekő megjelenését. Enyhíti a gyomorpanaszokat és az emésztési zavarokat: megszabadít a bélben pangó gázoktól, mérsékli a hányingert, ösztönzi az anyagcserét, tisztítja a májat, támogatja a szervezet méregtelenítését. Hatásos ellenszere a fertőzéseknek, klorofiltartalma révén részt vesz a baktériumok és gombák elpusztításában. Csökkenti a magas vérnyomást, óvja az érfalakat, javítja és szabályozza a vérkeringést. Antioxidáns flavonoidjai megkötik a szervezet sejtjeinek korai öregedését, a daganatsejtek képződését és elszaporodását, valamint a gyulladásokat és többféle betegség, köztük az asztma és a cukorbetegség kialakulását elősegítő szabad gyököket. Szintén erős antioxidáns a petrezselyemben bőségesen megtalálható C-vitamin, amely rendkívül hatékony immunerősítő. Mindez hozzájárul ahhoz, hogy a petrezselyem enyhíti a különböző ízületi gyulladások (oszteoartritisz, reumatoid artritisz), valamint a megfázás és az influenza tüneteit. Tumorellenes hatását erősíti a myristicin, ami elsősorban a tüdőrák kialakulását gátolja, valamint szerepet kap egyes rákot okozó anyagok, például a cigarettafüst semlegesítésében.
A petrezselyem fontos hatóanyaga a béta-karotin, amely az A-vitamin perkurzoraként növeli a szervezet ellenálló képességét, csökkenti az érelmeszesedés, a cukorbetegség, az ízületi gyulladások, az asztma és vastagbélrák kialakulásának kockázatát, valamint enyhíti a betegségek tüneteit. Diabétesz ellenes tulajdonságához az is hozzájárul, hogy a petrezselyem szabályozza a vércukorszintet. Magas folsavtartalma elsősorban a bélrendszer és a méh tumoros elváltozásainak megelőzésében kap fontos szerepet. A folsavnak köszönhetően a petrezselyem a szív- és érrendszeri betegségek (szívinfarktus, stroke, érelmeszesedés) elkerülésében és kezelésében is segítségünkre lehet. Kedvelt ételízesítő, de díszítésére is szívesen alkalmazzák, étkezések végén fogyasztva tisztítja a szájpadlást, és frissíti a leheletet. Védi a bőr egészségét, jól használható bőrgyulladások, rovarcsípés és kisebb sérülések gyógyítására, valamint fogfájás esetén. Mivel gazdag kalciumban és a csontállományt gyengítő homociszteint lebontó folsvaban, hatékony ellenszere a csontritkulásnak. Bár rendkívül egészséges, terhes és szoptató nők, valamint vesekőtől szenvedők számára a nagyobb mennyiségű petrezselyem fogyasztása nem ajánlott.
Mit mond a tudomány?
Hét férfi és hét nő segítségével vizsgálták a petrezselyem antioxidáns tulajdonságait dán kutatók. A résztvevők két héten át kizárólag antioxidánsokban szegény ételeket ehettek, a második héten azonban az étrendjüket petrezselyemmel egészítették ki. Sikerült kimutatni, hogy a petrezselyem –és főként a benne található apigenin– hatására csökkent az alanyok szervezetében a gyulladásokat és rákos elváltozásokat okozó oxidatív stressz. A kutatást a British Journal of Nutrition szaklapban tették közzé.
Felhasználása
- Csontritkulás
- Emésztési panaszok
- Fájdalomcsillapítás
- Fogfájás
- Gyulladások csökkentése
- Hasi görcsök
- Hányinger
- Immunerősítés
- Ízületi gyulladások (oszteoartritisz, reumatoid artritisz)
- Magas vérnyomás
- Májtisztítás
- Megfázás
- Méregtelenítés
- Puffadás
- Rákmegelőzés (vastagbélrák, méhrák)
- Rovarcsípés
- Szív- és érrendszeri megbetegedések
- Vízhajtás
Petrezselyemtea készítése:
- Forrázunk le 3 deciliter vízzel 2 teáskanálnyi összeaprított petrezselyemlevelet, esetleg gyökeret, utóbbi esetében kevesebb vizet használjunk.
- Hagyjuk állni 15 percig, majd szűrjük le.
- A teát kellemes aromája miatt ízesítés nélkül is fogyaszthatjuk, de bátran tegyünk hozzá pár csepp citromlevet vagy mézet.
A petrezselymet számos jótékony tulajdonsága miatt már régóta használják a népi gyógyászatban. Ha petrezselyemteát iszunk, figyeljünk arra, hogy ne adagoljuk túl: az ajánlott mennyiség napi két pohár, ha ennél többet iszunk belőle, könnyen hányingert okozhat.
Szintén tartózkodjanak a petrezselyemtea fogyasztásától a terhes nők, ugyanis hatóanyagai méhösszehúzódást okozhatnak, ami spontán vetélést idézhet elő.
Bár a petrezselyemtea kiváló vesetisztító és vízhajtó, vesegyulladás esetén inkább ne alkalmazzuk. A petrezselyemtea külsőleg használva kiváló bőrápoló szer, a pattanások gyógyulását is felgyorsíthatja.
Hivatkozások
Hirano R, Sasamoto W, Matsumoto A et al. Antioxidant ability of various flavonoids against DPPH radicals and LDL oxidation. J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo). 2001 Oct;47(5):357-62. 2001.
Ozsoy-Sacan O, Yanardag R, Orak H, Ozgey Y, Yarat A, Tunali T. Effects of parsley (Petroselinum crispum) extract versus glibornuride on the liver of streptozotocin-induced diabetic rats. J. Ethnopharmacol. 2006;104:175–181.
Wong PYY, Kitts DD. Studies on the dual antioxidant and anti bacterial properties of parsley (Petroselinum crispum) and cilantro (Coriandrum sativum) extracts. Food Chem. 97, 505–515 (2006).
Zhang H, Chen F, Wang X, Yao HY. Evaluation of antioxidant activity of parsley (Petroselinum crispum) essential oil and identification of its antioxidant constituents. Food Res. Int. 39(8), 833–839 (2006).
Sasaki N, Toda T, Kaneko T et al. Protective effects of flavonoids on the cytotoxicity of linoleic acid hydroperoxide toward rat pheochromocytoma PC12 cells. Chem Biol Interact. 2003 Mar 6;145(1):101-16. 2003.
Yousofi A, Daneshmandi S, Soleimani N, Bagheri K, Karimi MH. Immunomodulatory effect of Parsley (Petroselinum crispum) essential oil on immune cells: mitogen-activated splenocytes and peritoneal macrophages. Immunopharmacol. Immunotoxicol. 34(2), 303–308 (2012).
Francis GW, Isaksen M. Droplet counter current chromatography of the carotenoids of parsley Petroselinum crispum. Chromatographia. 1989;27:549–551.
Pattison DJ, Silman AJ, Goodson NJ, Lunt M, Bunn D, Luben R, Welch A, Bingham S, Khaw KT, Day N, Symmons DP. Vitamin C and the risk of developing inflammatory polyarthritis: prospective nested case-control study. Ann Rheum Dis. 2004 Jul;63(7):843-7. 2004. PMID:15194581.